Andreea Lazăr are parte de o nouă provocare și convocare. A fost chemată de Federația Română de Baschet să participe în calitate de antrenor...
Turneul FIBA Youth Development Fund destinat categoriei de vârstă Under 14 le-a dus fetelor din selecționata țării noastre victorie după victorie. Nici măcar o înfrângere!
Evenimentul sportiv organizat în perioada 12-17 mai a strâns la un loc reprezentativele din România, Turcia, Bulgaria, Kosovo și Macedonia de Nord. Iar româncele, antrenate de fondatoarea noastră, Andreea Lazăr, și de Alex Varga au făcut show: au obținut patru victorii din patru meciuri:
- România – Macedonia de Nord 103 – 40
- Turcia – România 70 – 73
- România – Kosovo 91 – 46
- România – Bulgaria 62 – 57
”Fiecare ocazie pe care o am de a reprezenta România este o mândrie și o provocare în același timp. Am avut un turneu bun, chiar dacă timpul de pregătire a fost scurt, de aceea sunt foarte mândră de fete și de felul în care au luptat! Au înțeles că timp de 10 zile suntem o nouă echipă, am lăsat orice altceva acasă, deoparte, și ne-am concentrat la principiile de joc pe care le-am stabilit în această formulă de jucătoare.
Am avut meciuri grele, cu echipe puternice, însă de la început am pornit conștiente că apărarea va da ritmul jocului, de acolo am căpătat încrederea şi curajul din joc.
Avem o generație de 2012 frumoasă, cu siguranță sunt multe alte fete care merită să fie văzute, este un proces continuu de selecție, iar asta le obligă să muncească și mai mult în continuare.
Le mulțumesc fetelor și colegului meu Alex, antrenorilor care le-au crescut, este munca tuturor în spatele acestor rezultate.”Andreea Lazăr,
antrenoare România Under 14 Feminin
Noi, LA Baschet Cluj, suntem mai mult decât mândri de Russi și vom fi mereu alături de ea și de echipele naționale ale României!
FIBA Europe Youth Development Fund este un program excepțional, care are ca scop dezvoltarea baschetului juvenil european și susținerea tinerilor sportivi din cele 50 de federații europene. De această dată, evenimentul a fost organizat cu sprijinul Primăriei Sectorului 2 București.
Alte știri
Andreea Lazăr a fost convocată de Federația Română de Baschet la Campul de pregătire generația 2012 – Pivoți de la Târgoviște.
